ABDden Gaziantep için saldırı uyarısı!

ABDden Gaziantep için saldırı uyarısı!
ABD Ankara Büyükelçiliği, kendi vatanadaşlarına ithafen Gaziantep’i yakından ilgilendiren bir uyarıda bulundu.

ABD Büyükelçiği’nden yapılan açıklamada Gaziantep’te olası bir terör saldırısına karşı Amerikan vatanadaşları uyarıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Gaziantep’te özellikle yabancılar tarafından tercih edilen alışveriş merkezi ve işletmelere yönelik bir terör saldırısı düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Elçiliğin ABD vatandaşlarına ithafen yayımladığı mesajda, Gaziantep’teki bir “terör hücresi”ne yönelik polis soruşturması yürütüldüğüne dair haberler olduğu belirtildi. Mesajda, “Bu bilgi, teröristlerin muhtemelen alışveriş merkezlerini ya da Batılı müşterilerce tercih edilen restoran ve kafeleri hedef alacağına işaret ediyor” denildi.

Elçilik, “Gaziantep’teki ABD vatandaşlarına bu tarz işletmelere giderken dikkatli olmalarını, mümkünse gitmemelerini tavsiye ediyoruz” ifadesini kullandı.

ABD büyükelçiliği, saldırıları hangi terör örgütünün gerçekleştirebileceğinden şüphelenildiğini belirtmedi.

HÜRRİYET

İstanbul Valiliğinden önemli arazi uyarısı

İstanbul Valiliğinden önemli arazi uyarısı
3. Havalimanı, 3. Köprü gibi dev projelerin gayrimenkul değerini arttırdığı ilçeler için İstanbul Valiliği bugün önemli bir açıklama yaptı. Valilik, Çatalca, Arnavutköy ve Silivri’de, Hazine’ye ait arazilerin sahte evraklarla vatandaşlara satıldığını belirterek “Satışı yapılan araziler Hazine’ye ait. Bu arazilerin tapularını almanız mümkün değil, yaptığınız ödemeler yanar’ şeklinde bir açıklama yaptı.

İstanbul Valiliği’nin konu ile ilgili yazılı açıklaması şöyle:

“Silivri ve Çatalca İlçesine bağlı eski Istranca Mahalleleri (Sayalar, Danamandıra, Çayırdere, Hallaçlı, Aydınlar vs.) ile Arnavutköy İlçesine bağlı bir kısım Mahallelerde bulunan Hazine taşınmazları özellikle son günlerde artan bir şekilde taşınmazları işgal edenler tarafından usulsüzce ve muhtarlık mührüyle mühürlenmek suretiyle adi evrak niteliği taşıyan alım/satım veya zilyetliğin devri sözleşmesi adları altında 3. şahıslara bedeli mukabilinde satıldığı veya kiralandığı Defterdarlığımızca yapılan çalışmalar ile muhtelif dilekçe ve şikâyetler neticesinde tespit edilmiş bulunmaktadır.

ALANLAR MAĞDUR OLDU
Bu duruma ilişkin olarak Valiliğimizce (Defterdarlık) ilgili Kaymakamlıklar bilgilendirilerek Hazineye ait taşınmazların (Hazinenin özel mülkiyetinde olan veya Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan/tescil harici) gayri resmi bir şekilde alım-satım/devir veya kiralama işlemlerine konu edilmesi sonucunda üçüncü şahısların mağdur olduğu, ayrıca kamu görevlisi mahalle muhtarlarının bu tür işlemleri teşvik eder nitelikte bu sözleşmelerde imzasının bulunması ve muhtarlık mührüyle mühürlenmesinin uygun olmayacağı bildirilerek söz konusu mahalle muhtarlarının yaptığı bu tür işlemlerin araştırılarak gereğinin yapılması istenilmiştir.

O EVRAKLARIN GEÇERLİLİĞİ YOK
Çatalca, Silivri ve Arnavutköy İlçelerinin de yer aldığı bölgede yaşayan halkımızın , adına düzenlenmiş Türkiye Cumhuriyeti tapusu olmadığı halde işgal etmiş olduğu Hazine taşınmazlarını muhtar senedi, zilyetliğin devri sözleşmesi, satış senedi, kira sözleşmesi vb. gibi adlar altında hukuki geçerliliği olmadan 3. kişilere satmakta veya kiralamaktadır. Durumdan habersiz olarak devir aldığını, satın aldığını veya kiraladığını düşünen bu kişiler ileride tapularını alacakları ümidiyle bu taşınmazlara büyük paralar ödemek suretiyle mağdur olmaktadırlar.

MUHTARLAR DEVİR YAPAMAZ
Bilinmelidir ki, taşınmaz alım-satımı ancak ilgili tapu müdürlüklerinde, tapu müdürü veya yetkilisi huzurunda yapılmaktadır. İlimiz sınırları dahilinde bulunan Hazineye ait taşınmazlar İstanbul Defterdarlığınca yönetilmekte olup, muhtarlar veya diğer şahıslar tarafından Hazine taşınmazlarının “Zilyetliğin Devri” adı altında devri, alım-satımı veya kiralanması hiçbir şekilde yapılamaz. Hazine taşınmazlarını satın almak, kiralamak veya irtifak hakkı/kullanma izni tesis etmek isteyenlerin Defterdarlığımıza müracaat etmesi gerekmektedir.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU
İleride telafisi imkânsız sonuçlar doğurarak mağduriyetlerin yaşanmaması için tüm vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen hususlara hassasiyetle riayet etmeleri kendi menfaatlerine olacaktır.
Ayrıca, tüm bu gayri resmi işlemlere teşebbüs ettiği tespit edilenler hakkında gerekli cezai müeyyidelerin uygulanması için Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde Defterdarlığımızca suç duyurusunda bulunulmaktadır. Hazine taşınmazlarının işgale uğradığının tespiti halinde ise 2886 sayılı Yasanın 75. Maddesine göre mülki amirden tahliyesine yönelik işlem tesis edilecektir.”   

HÜRRİYET

O Cumhurbaşkanından Dünya Savaşı uyarısı

O Cumhurbaşkanından Dünya Savaşı uyarısı
İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella, Tanrı’ya olan inancın aşırı şekilde çarptırılmasından nemalanan terörizmin Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika’da üçüncü dünya savaşını başlatma hedefinde olduğunu söyledi.

İtalya’nın Rimini kentinde bu yıl 35’incisi düzenlenen ve dünya genelinden din, siyaset ve iş dünyasından önemli isimleri bir araya getiren “Rimini buluşmaları”nın açılışına bir mesaj yollayan İtalya Cumhurbaşkanı Mattarella, üçüncü dünya savaşı uyarısında bulundu.

Mattarella, “Tanrı’ya olan imanın fanatik biçimde çarpıtılmasından beslenen terörizm, Akdeniz’de, Ortadoğu’da ve Afrika’da 3. dünya savaşı tohumlarını ekmeye çalışıyor. Bunu durdurmak bizim sorumluluğumuz” ifadelerini kullandı.

Bu konuda nefreti kurutup, güvenin sağlamasının, barışın avantajlarının gösterilmesinin kendi sorumlulukları olduğunu aktaran Mattarella, bu konuda Avrupa’ya büyük görev düştüğünü belirtti. Mattarella, “Çünkü tek tanrılı dinler arasındaki diyalog bizim kendi çoğulcu ve farklı etniklerden oluşan toplumlarımızda gelişebilir. Çevremizdeki popülist ve milliyetçi akımların yeniden doğuşunu izlemeye yeter” dedi.

Ülkesinin başını son yıllarda fazlasıyla ağrıtan ve zaman zaman İtalyan iç siyasetinde polemiklere de yol açan kaçak göçmen konusunda da Cumhurbaşkanı Mattarella, “Çaresiz göçmenleri karşılarken gösterdiğimiz insaniyet, göçmen fenomenini ele alma yeteneğimiz, insan kaçakçılarıyla mücadele etme kararlılığımız, dünyaya demokratik yaşamın niteliğini gösterme biçimi olacaktır” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET

CHPli Tekinden AK Partiye IŞİD uyarısı

CHPli Tekinden AK Partiye IŞİD uyarısı
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, İzmir’de düzenlediği basın toplantısında AK Parti’nin dış politikasını eleştirerek, ‘derin strateji’nin derin kepazeliğe dönüştüğünü öne sürdü.

AK Parti’ye “IŞİD’le aranıza duvar örün” diyen Tekin, koalisyon görüşmelerinde CHP’de değil AK Parti’de sorun olduğunu söyledi. Tekin, olası erken seçim için CHP’nin oyunu artıran tek parti olduğunu da iddia etti.
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, partisinin İzmir İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında, iktidarın dış politika için söylediği ‘derin strateji’nin, derin kepazelik olduğunu öne sürerek, şunları söyledi: “1 Mart tezkeresinden itibaren iktidarın ısrarla ‘derin strateji’ dediği bizim ‘derin kepazelik’ dediğimiz olayın kepazeliğinin Türkiye’ye faturasının ne kadar ağır olduğunu görüyoruz. Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısından sonra aklımızla oynarcasına, Türkiye’den Bulgaristan’a göç edenleri engellemek için ilk 30 kilometresi Eylül’de tamamlanan duvarın uzunluğunun 160 kilometreye çıkarılmasını hedeflediklerini söylemişti. Bana kalırsa öncelikle iktidarla IŞİD arasına duvar örülmesi gerektiğine inanıyorum. Güvenlik duvarlarının bir anlam ifade etmeyeceğini bilmemiz gerekiyor. 2013 yılında AKP medyasının bütün ağır saldırılarına rağmen Ortadoğu’daki çeşitli ülkelere ziyaretlerimiz devam etti. İktidara ‘yapmayın, etmeyin. Bizi kanamalı bir coğrafyanın parçası haline getirmeyin. En azından parlamentoya, ana muhalefete bilgi verin’ dememize rağmen maalesef bunların hiçbiri yapılmadı.”
“PERŞEMBENİN GELİŞİ ÇARŞAMBADAN BELLİYDİ”
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, AK Parti’nin dış politikasına yönelik eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü: Recep Tayyip Erdoğan, ‘Esad kardeşimizle uzun süredir aramızda örülen tel örgüleri kaldırdık. Bundan sonra Antepli kardeşlerimiz elini kolunu sallayarak Şam’a, Şam’dakiler de Antep’e gelecek’ demişti. Hepimizi umutlandıran sevindiren bir süreçti. Üzerinden sekiz ay geçtikten sonra ansızın ne olduğunu bilinmeden Erdoğan ‘sabrım taştı’ dedi ve sorunlar parça parça başladı. Reyhanlı’da 53 vatandaşımız hayatını kaybetti. İktidar yöneticileri koro halinde televizyonlara çıktılar ve ‘bu patlamanın sorumlusu ESAD güçleri ve sol örgüttür’ dediler. El Kaide tarafından yapıldığı açıklanınca ‘bunu bir savaş sebebe sayarız’ diyenler bu cümlelerin içinde boğuldular. Niğde’de bu cani örgüt, asker, polis ve vatandaşı üç kişiyi şehit etti. Gereği yapılmadı. 11 Haziran’da Musul Konsolosluğu’nda çok sayıda çalışan aylarca bu örgütün gözetimi altında kaldı. 1 Ekim’de Süleyman Şah Türbesi kuşatıldı. Hesap sorulmalı. 6 Ocak’ta Sultanahmet’te bombalı saldırı oldu. Hesabı sorulamadı. 23 Şubat’ta türbe ve karakol maskaralık içinde taşındı. Ardından HDP’ye bomba, Diyarbakır mitingine saldırı. 32 genç katledildi, iki asker şehit oldu. Perşembenin gelişi çarşambadan belli. Herkesin uyarılarına ikazlarına rağmen dikkate alınmadı.”
“ÇOCUKLAR TERÖR ÖRGÜTÜNE KATILIYOR”
Gürsel Tekin, birçok ilden çocukların terör örgütünün katıldıklarını ve canlı bomba olarak ülkeye döndüklerini belirterek, “Hükümetin ivedilikli bu yanlış politikadan dönmesi lazım. Bu, derin strateji değil derin kepazeliktir. Bu kepazelikten Türkiye’nin vazgeçmesi lazım. Anlık istihbaratlarla ilgili anlaşmamız olduğunu biliyoruz. Yakın coğrafyamızda yaşanan konular konusunda anlık istihbaratlardan vazgeçiliyor mu? Bu sürecin sağlıklı yürüyebilmesi için yapılması gereken ne varsa hazırız. Ortadoğu’da barış için hazırız” dedi.
“KEŞKE OPERASYONDAN ÖNCE GÖRÜLEBİLSEYDİ”
Tekin, basın mensuplarının terör örgütüne yönelik olarak bugün gerçekleştirilen operasyonları sorması üzerine “İstanbul ve büyükşehirlerde çok ciddi şekilde yoğunluklu bir örgütlenme olduğunu herkes biliyor. Bayram günü İstanbul’un ortasında cihat çağrısı yapanları gazeteler görüyor da istihbarat örgütü görmüyorsa vay bizim halimize. Keşke bu operasyonlar bunlar yapılmadan görülebilseydi” dedi.

“AKP’DE SORUN VAR”
CHP Genel Sekreteri Tekin, koalisyondan umutlu olduklarını belirterek, “Partinin tabanından tavanına kadar CHP son derece ilkesel 14 maddeyi kamuoyuyla paylaştı. Bu, ortak deklarasyondur. Örgütümüz Genel Başkanımızı tek yetkili kılmıştır. Onun alacağı her türlü karara saygılı olacağımızı bildiriyoruz. Davutoğlu’nun ısrarla ivedilikle ‘kuralım’ çabasına rağmen AKP’de bir sorun var. Biz, kapalı kapılar ardından değil netlik içinde taleplerimizi ilettik. Umutlu olmaya çalışıyoruz. Üç siyasi partiyi bir araya getirme imkanımız olmadı. Yeni bir süreç başladı. Bunun sağlıklı yürüyebilmesi için ciddi katkı koymaya çalışıyoruz. Sonuç alınır mı alınmaz mı onu birlikte göreceğiz” dedi.

“İKTİDAR 300 POLİSLE GEZİYOR”
Tekin, basın mensuplarının sorusu üzerine erken seçimden kaçmayacaklarını anketlere göre oyunu artıran tek parti olduklarını ileri sürerek, şunları söyledi: “CHP’nin seçimden sonra yaptığı beş farklı kamuoyu yoklaması var. Oyunu yükselten tek siyasi partiyiz. Biz erken seçimden kaçabilecek bir siyasi parti değiliz ama Türkiye’de bir yangın var. Tüm yangın ortamında erken seçimin yarar sağlamayacağını çok iyi biliyoruz. Israrla siyasi partiler ‘erken seçim’ derse biz de hazırız. Yarın Türkiye coğrafyasında ne olacağını bilen biri var mı? İktidar, 300 polisle gezebilecek bir noktaya gelmişse vay halimize” dedi.

“KONGRELER ERTELENMEZ”
CHP Genel Sekreteri Tekin, olası erken seçimde kongrelerin ertelenip ertelenmeyeceği sorusu üzerine “Kongreler ertelenmez. İlçe seçimlerimizi yapacağız. Yetişirse il kongrelerimizi de yaparız. Yetişmezse kurultayı erken seçimden sonra yaparız” dedi.

Back to Top