Havalimanında IŞİD operasyonu: 41 gözaltı

Havalimanında IŞİD operasyonu: 41 gözaltı
İstanbul Atatürk Havalimanı’nda IŞİD’e katılacağı şüphesiyle Fas’tan gelen 41 kişi gözaltına alındı. 21 kişinin sorgusu devam ediyor.

Yenişafak’ta yer alan habere göre,  Fas’ın Casablanca kentinden dün İstanbul’a gelen 41 kişi Atatürk Havalimanı’ndan yurda giriş yapamayınca polisle tartıştı. IŞİD’e katılacakları şüphesiyle havalimanında gözaltına alınan 41 kişi, Atatürk Havalimanı’nda kurulan mülakat odalarında sorgulandı. İfadesi alınan 20 kişi bugün uçakla Casablanca’ya geri gönderilirken, 21 kişinin ise sorgusu devam ediyor.

Sınır dışı edilmek için işlemleri devam eden 21 kişi, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Katı Arındırılmış Salon’da bulunan bir odada bekletilirken, herhangi bir olumsuzluğa karşı Çevik Kuvvet polisinin kapıda nöbet tuttuğu öğrenildi.

18 ilde Paralel operasyonu: 46 gözaltı

18 ilde Paralel operasyonu: 46 gözaltı
İzmir merkezli 18 ilde ‘Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 57 şüpheli arasında Fetullah Gülen’in de yer aldığı öğrenildi. Gözaltı sayısı 46’ya yükseldi.

“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki mensuplarını öne çıkarmak için terfi sıralamasındaki rakiplerine yönelik sahte deliller oluşturarak kumpas kurması iddiasıyla ilgili, “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasının soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerini kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK’dan tasfiyesini amaçladıkları iddiasıyla İzmir merkezli 18 ilde düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 46’ya yükseldi.

Farklı kentlerde gözaltına alınan şüpheliler de İzmir’e getirilmeye başlandı.

Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 57 kişi arasında “bir numaralı şüpheli” olduğu belirtilen Fetullah Gülen’in de yer aldığı öğrenildi.

İzmir merkezli 18 ilde “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA 3 MERKEZ VALİSİ DE VAR

Farklı kentlerde gözaltına alınanlar arasında İzmir’de 10 Kasım 2011-12 Şubat 2014 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü yapan Ali Bilkay, Organize Suçlardan Sorumlu Emnniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Yüksel Türkav ve Mustafa Çim, İstihbarat Şube Müdürü Memduh Tosun,Organize Suçlar Müdür eski Yardımcısı Taner Aydın, Afyon Polis Okulu Müdürü Müjdat Karagöz, ayrıca halen merkez valisi olarak görev yapan Ahmet Kaya, Mehmet Oduncu, Sadık Altunkaynak, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen, mülkiye müfettişi Ferda İleri, Personel Müdürü Erkan Değer, Organize büro amirleri Yusuf Uzşen, Yaser Özoğlu ve Asayiş Şube Müdürü Aşkın Çoksever’in de yer aldığı öğrenildi.

Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakaya ise arananlar arasında.

BİR NUMARASI FETHULLAH GÜLEN

Bir numaralı şüphelinin Fethullah Gülen olduğu soruşturma dosyasında, şüphelilerin yalan deliller ürettikleri iddiasının yanı sıra Merkez Valisi Mehmet Oduncu ile halen Eskişehir Vali Yardımcılığı görevini yürüten Mesut Keser’in ise o zaman İçişleri Bakanlığı bilgi işleri Daire Başkanlığı’nda görev yaptıkları ve gizli kişisel verileri, örgüte aktardıkları da ileri sürüldü.

Gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğü’ne kelepçesiz getirildi.

Zanlıların, “Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasıyla ilgili soruşturmayı yürütürken kanuni yetkileri dışına çıktığı iddia edildi.

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, aralarında bazı merkez valileri, emniyet müdürleri ve mülkiye müfettişinin de bulunduğu, şu ana kadar 44 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin bilgi verildi.              

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:    

“Kamuoyunda FETÖ/PDY olarak bilinen örgüte mensup olduğu iddia edilen kişilerin, kamuoyunda İzmir Askeri Casusluk davası olarak bilinen davaya esas teşkil eden soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi, talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar, bu yönde ciddi bulgular elde edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan deliller doğrultusunda haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 57 kişiye yönelik gözaltına alınma talimatı verilmiştir. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir.”

İzmir Askeri Casusluk Davası mağdurları, KOM önünde toplanmaya başladı. Grup ellerinde Türk bayraklarıyla bekliyor.

SANIK AVUKATI: EN VAHŞİ, EN AHLAKSIZ DOSYAYDI

”Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasının sanık avukatlarından Murat Ergün, “Casusluk dosyası, en vahşi ve ahlaksız dosyaydı” değerlendirmesinde bulundu.                    

”YENİ OPERASYONLAR OLABİLİR”

Soruşturma dosyasının içeriği ile ilgili bilgi alan avukat Ergün, yapacakları açıklamalar ve operasyonu takip sürecinde masumiyet karinesine dikkat edeceklerine vurgu yaparak şunları söyledi:

“İzmir’de devam eden sözde casusluk davasını kurguladığı iddia edilen bir çetenin yapılanmasına yönelik bir operasyon. Bizim müvekillerimiz namuslu şerefli insanlardır. Biz de onların yargılanmaları sırasında hukuk namusumuzu ezdirmedik. Biz herkesin anayasa ve uluslararası sözleşmelerde belirtilen masumiyet karinesine saygılıyız. Bu bizim müvekillerimiz için uygulanmadı. Bu itibarla içeride olan ve olacak kişileri peşinen mahkum etmiyoruz. Davanın özü kumpastır. Yıllar önce bu dava ilk başladığında söylediğimiz buydu. Ama sözümüzü dinletemiyorduk. Bu davalar içinde en ahlaksız olan İzmir davasıdır. İzmir Casusluk Davasında insanların şerefiyle namusuyla itham ettiler. Çete iddialarımızın arkasındayız. Bu çetenin kimler olduğunu bilmiyoruz. Bu çete çökertilmedikçe Türkiye’nin huzura kavuşması mümkün değil. Sadece emniyette yeralmış kişlerle kotarılması da mümkün değil. Başka kurumlara uzanan bağlantıları ve kolları vardır. Yarın kalmaması ve maddi gerçeğin ortaya çıkması için bu soruşturma genişletilmeli, TSK ve yargı içindeki ayaklarının ortaya çıkması gerekmektedir. Dosyada gizlilik var söylediklerimiz yüzde yüz doğrudur diyemem.Anladığım kadarıyla itirafçılar var. Bir takım itirafçıların beyanlarından hareketle düzenlenen bir operasyon. Bunlardan bir tanesi de eski askeri lise öğrencisi. O zamanlar terör örgütünün mensubuymuş. Ve sadece İzmir casusluk değil Balyoz, Poyrazköy, Kafes gibi diğer askeri davaların da çözüleceğinin kanaatindeyim. Bildiğimiz kadarıyla firariler var ve soruşturma genişliyor. Yeni operasyonlar söz konusu olabilir.”

Sanık avukatlarından Nevzat Güleşen de “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasında, TSK’da çalışan çok büyük grubun casus olduğu ve bir örgüt kurduklarının iddia edildiğini anımsattı.              

“İddialar o kadar saçma ki örneğin amirallerin, üsteğmenlerin altında çalıştığı söyleniyor” diyen Güleşen, dava dosyasında, “subayların fuhuş yaptıkları, gizli bilgi ve belgeleri para karşılığı çaldığı” gibi çok vahşice, alçakça, yalan ve gerçek dışı isnatların bulunduğunu savundu.              

Güleşen, “Bu nedenle bu dava, şu ana kadar kurulan diğer kumpas davalarından daha da derin bir kumpas. Bunları yapanların, günün birinde cezalandırılmasını bekliyorduk” ifadelerini kullandı.     

MAĞDURLAR EMNİYET BİNASINA GELDİ

Operasyon haberini alan çok sayıda, ‘Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası’nda yargılanan kişiler de İzmir Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Ellerinde Türk bayraklarıyla gelen davanın sanıkları ile yakınları İzmir Marşı, Harbiye Marşı’nı çalıp, gözaltındakilerden suçlu olanların adil yargılanmasını istedi.

Bu kişilerden emekli albay Coşkun Başbuğ, “Beni sahte delillerde, 19 müebbet, 5 bin yıl hapis cezası istemiyle yargılıyorlardı. O zaman ‘bunların hesabını vereceksiniz’ dediğimizde hem polisler hem de yargı mensupları, yüzümüze bakıp gülüyorlardı. Şimdi yaptıkları usulsüzlüklerini hesabını verecekler” dedi.

*Ankara’da 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişinin mülkiye müfettişi olduğu öğrenildi.

* Zonguldak’ta polis memurları G.G. ve C.Y. yakalandı.

* Trabzon’da bir polis gözaltına alındı.

* Elazığ’da 4. sınıf emniyet müdürü gözaltına alındı.

* Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen de Eskişehir’deki lojmanında gözaltına alındı. Vali Yardımcısı Mesut Kesen’in Eskişehir’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İl AB Daimi Temas Noktası, AB Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan sorumlu olduğu belirtildi.

* Van’da 1 başkomiser ve 1 polis memuru gözaltına alındı.

* Erzurum’da 2 komiser yardımcısı gözaltına alındı.

* Aksaray’da biri şube müdürü 2 polis gözaltına alındı.

* Diyarbakır’da bir polis gözaltına alındı.

* Antalya’da bir komiser yardımcısı gözaltına alındı.

* Kütahya’da bir polis memurunun gözaltına alındığı bildirildi.

6. KPSS operasyonu: 3 kişi gözaltında

6. KPSS operasyonu: 3 kişi gözaltında
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2010 yılı KPSS Sınavında usulsüzlük iddialarına ilişkin yürütülen soruşturmada 6. Kez operasyon gerçekleştirildi. Operasyonda sınav hazırlama birimi basıldı, 3 kişi gözaltına alındı.

ÖSYM’de sınav sorularının hazırlandığı birime baskın düzenleyen savcı Yücel Erkman’ın talimatıyla 3 ÖSYM çalışanı gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 3 şüpheliden 2’sinin kopya çekilen sınavla ÖSYM’ye atandıklarını tespit eden savcılık, şüphelilerin evlerinde de arama yaptırdı. Gözaltındaki kişilerden 2’sinin “cemaatin ÖSYM İmamları” olduğu öne sürülüyor.

13 ilde terör operasyonu: 1 ölü 251 gözaltı

13 ilde terör operasyonu: 1 ölü 251 gözaltı
Başbakanlık Koordinasyon Merkezi eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon düzenlendiğini, terör eylemleriyle bağlantılı olduğu iddiasıyla 251 kişinin gözaltına alındığını açıkladı. İstanbul’da polisle girdiği çatışmada ölen G.Ö.’nün ‘canlı bomba’ hazırlığında olduğu iddia edildi.

Başbakanlık Koordinasyon Merkezi’nden yapılan açıklamada, “Vatandaşlarımıza ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapılmıştır. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Devam eden soruşturmalar çerçevesinde; 24 Temmuz 2015 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü birimlerince DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve iltisaklı yapılanmalar ile diğer marjinal sol örgütlere karşı yapılan çalışmalarda, terör örgütlerinin talimatları doğrultusunda kamu düzenini tehdit eden faaliyetlerde bulunan, vatandaşlara ve güvenlik güçlerimize karşı silahlı eylem gerçekleştiren ve eylem hazırlığı içinde olduğu değerlendirilen çok sayıda kişiye yönelik eşzamanlı olarak 13 ilde operasyon yapıldı. Bu kapsamda şu ana kadar terör örgütlerine mensup toplam 251 kişi gözaltına alındı.
Göz altına alınanlar hakkında adli sürecin devam ettiği belirtildi. Açıklamada, Türkiye’nin dün olduğu gibi bugün de ayrım yapmaksızın DAEŞ terör örgütü, PKK terör örgütü ve diğer uluslararası terör örgütleri ile çok boyutlu mücadelede kararlı olduğu vurgulandı.

İSTANBUL’DA 5 BİN POLİSLE OPERASYON
İstanbul’da sabaha karşı 5 bin polisle operasyon başlatıldı. 26 ilçede eş zamanlı yapılan operasyon sırasında Bağcılar’da çatışma çıktı. Çatışmada DHKP-C üyesi olduğu ileri sürülen G.Ö ölü olarak ele geçirildi.

CANLI BOMBA EYLEMİ HAZIRLIĞINDAYDI
Bağcılar’da polis ekipleriyle girdiği çatışmada hayatını kaybeden şüpheli G. Ö.’nün “canlı bomba” eylemi hazırlığında olduğu iddiasıyla arandığını iddia edildi.
İstanbul’da sabahın erken saatlerinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne bağlı ekipler tarafından “terör” operasyonu düzenlendi.

2 bini çevik 5 bin polisle gerçekleştirilen operasyona helikopter ve özel harekat polisleri de destek verdi. İstanbul’un 26 ilçesinde önceden belirlenen 140 adrese eş zamanlı operasyon gerçekleştirildi. İstanbul’da şu ana kadar 36’sı yabancı uyruklu 98 kişi gözaltına alındı. Aramalarda 6 silah ve çok sayıda örgütsel dokümanın ele geçildiği öğrenildi.

HÜRRİYET

Back to Top