ABDden Gaziantep için saldırı uyarısı!

ABDden Gaziantep için saldırı uyarısı!
ABD Ankara Büyükelçiliği, kendi vatanadaşlarına ithafen Gaziantep’i yakından ilgilendiren bir uyarıda bulundu.

ABD Büyükelçiği’nden yapılan açıklamada Gaziantep’te olası bir terör saldırısına karşı Amerikan vatanadaşları uyarıldı.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Gaziantep’te özellikle yabancılar tarafından tercih edilen alışveriş merkezi ve işletmelere yönelik bir terör saldırısı düzenlenebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Elçiliğin ABD vatandaşlarına ithafen yayımladığı mesajda, Gaziantep’teki bir “terör hücresi”ne yönelik polis soruşturması yürütüldüğüne dair haberler olduğu belirtildi. Mesajda, “Bu bilgi, teröristlerin muhtemelen alışveriş merkezlerini ya da Batılı müşterilerce tercih edilen restoran ve kafeleri hedef alacağına işaret ediyor” denildi.

Elçilik, “Gaziantep’teki ABD vatandaşlarına bu tarz işletmelere giderken dikkatli olmalarını, mümkünse gitmemelerini tavsiye ediyoruz” ifadesini kullandı.

ABD büyükelçiliği, saldırıları hangi terör örgütünün gerçekleştirebileceğinden şüphelenildiğini belirtmedi.

HÜRRİYET

20 film Altın Palmiye ödülü için yarışacak

20 film Altın Palmiye ödülü için yarışacak

Bu yıl 11-22 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak Cannes Film Festivali’nde 20 film Altın Palmiye için yarışacak. 

Yarışma kategorisinde geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 4 Fransa yapımı yer alıyor. Fransa’dan Olivier Assayas “Personal Shopper” adlı filmi, Bruno Dumont “Slack Bay” adlı filmi, Nicole Garcia “Mal de Pierres” ve Alain Guiraudie de “Rester Vertical” filmi ile büyük ödül için yarışacak.

Yarışma kategorisindeki filmler arasında usta yönetmenlerin adı hemen dikkat çekiyor. Pedro Almodovar “Julietta” adlı filmi, Dardenne Kardeşler “La Fille Inconnue” adlı filmi, Jim Jarmusch “Paterson” ve Ken Loach da “I, Daniel Blake” adlı filmi ile Altın Palmiye için yarışacak.

Yarışma kategorisinde ABD’den Jim Jarmusch’un dışında dikkat çeken bir diğer isim de son yıllarda yönetmenlik denemeleri ile büyük başarılara imza atan ünlü aktör Sean Penn oldu. Penn “The Last Face” adlı filmi ile büyük ödül için yarışacak isimler arasında.

Jüri başkanı: George Miller

Yarışma seçkisine bu yıl Almanya’dan da bir film girmeyi başardı. 2009’da “Alle Anderen” adlı filmi ile Berlinale’de Büyük Jüri Ödülü’ne layık görülen genç yönetmen Maren Ade, “Toni Erdmann” adlı filmi ile usta isimlerle beraber yarışacak.

Woody Allen’ın “Café Society” adlı filmi de festivalin açılış filmi olarak izleyici ile buluşacak.

Festivalin şimdiye kadar açıklanan seçkisinde henüz herhangi bir Türk yapımı yer almıyor.

69’uncu Cannes Film Festivali’nin jüri başkanlığını ise Avustralyalı yönetmen, senarist ve yapımcı George Miller yapacak.

Emekliler için promosyon yarın başlıyor!

Emekliler için promosyon yarın başlıyor!

Promosyonda taban fiyat göründü. Çalışma Bakanlığı, pazarlıklarda bankaların 600 liranın üzerine çıkmasını istiyor. Anlaşılan tutar taban olacak ve emeklilere bunun altında promosyon ödenemeyecek. Rekabetle promosyon daha da yükselecek.

11 milyona yakın emekliye verilecek promosyon yarışına özel bankalar da katıldı. Emeklileri çeyrek altından 300 lira nakit paraya kadar birçok hediye veren özel bankalar şimdi promosyon görüşmelerinin ardından öne çıkmak istiyor. Yapılan pazarlıklarla rakamın 600 liranın üzerine çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Böylece en iyi rakamı veren banka emeklilerin tercihi olacak. Promosyon ödemelerinin belli bir dönem için yapılması öngörülüyor. Anlaşma yapılırken 1 ile 3 yıl arasında değişen zamanlar belirlenecek. Bu zamana göre belirlenen promosyon miktarı emeklilere peşin olarak bir verilecek ve emekliler süre bitene kadar başka bankaya gidemeyecek.

EK AVANTAJLAR

Bakanlığın 600 liralık taban fiyatının üzerinde büyük bir rekabet yaşanması bekleniyor. Bazı bankalar açıklayacağı rakamın yanında düşük faiz, işlemlerden ücret almama kredi kartına puan yükleme gibi ek avantajları da öne sürecek.

BU AY NETLEŞECEK

Pazarlıkların önümüzdeki günlerde tamamlanarak ortaya çıkan sonucun Başbakan Ahmet Davutoğlu’na sunulması bekleniyor. Böylece bu ay promosyon miktarı ve şartları belirlenmiş olacak. Daha sonra da anlaşmalar yapılarak takvim belirlenecek. Yetkililer konunun Haziran ayından önce çözüme kavuşabileceğini belirtiyor.

TAKVİM

Bedelli parası onlar için harcandı

Bedelli parası onlar için harcandı
Bedelli askerlikten geçen yıl itibariyle elde edilen 2 milyar 416 milyon 543 bin 932 liralık gelirin 2 milyar 366 milyon TL’lik bölümü şehit yakınları, gaziler ve engelliler için kullanıldı.

Hükümet, bedelli askerlik uygulamasından elde edilen yaklaşık 2.5 milyar liralık geliri şehit aileleri, şehit çocukları ve gaziler için seferber etti.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın verilerine göre, bedelli askerlikten 31 Aralık 2015 itibariyle 2 milyar 416 milyon 543 bin 932 lira gelir sağlanırken, bu gelirin 2 milyar 366 milyon lirası şehit yakını, gaziler ve engellilere yönelik projelerde kullanıldı.

70 BİN KİŞİ KATILDI

70 bin 445 kişinin faydalandığı bedelli askerlik uygulamasından geriye kalan 49 milyon 566 bin lira ise 2016’da yine şehit yakınları, gaziler ve engellileri desteklemek için kullanılacak. Hükümet, ilki 2011’de, ikincisi de 2014’te gerçekleştirilen bedelli askerlik uygulamasından sağlanan kaynağın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından şehit yakınları, gaziler ve engellilere yönelik projelerde kullanılması kararı almıştı. Bakanlığın 31 Aralık 2015 tarihli verilerine göre, 70 bin 445 kişinin faydalandığı bedelli askerlik uygulamasından 2 milyar 416 milyon 543 bin 932 lira kaynak sağlandı. Hak sahipliğini kazanamayan müracaatçılara ise 14 milyon 229 bin 760 lira iade edildi. Bakanlık verileri ile bedelli askerlik uygulamasına ilişkin kaynağın şehit yakınları, gaziler ve engelliler için kalem kalem hangi alanlara aktarıldığı da ortaya çıktı.

Bedelli askerlik geliri şu alanlarda değerlendirildi:

Evladı askerde olan muhtaç durumdaki ailelere 463 milyon 699 bin 750 lira ödeme yapıldı.
Şehit yakınları ve gazilere yönelik toplam harcama miktarı 158 milyon 918 bin lira oldu.
Harp ve vazife malullerinin aylıkları ile çocuklarının eğitim, öğretim yardımları için 239 milyon 935 bin lira aktarıldı.

ENGELLİLER DE UNUTULMADI

Şehitlik yapım ve onarım giderleri için 24 milyon 319 bin lira kullanıldı.
Muhtaç engellilere 989 milyon 503 bin 748 lira harcandı.
Engelli öğrencilerin taşıma giderleri için 408 milyon 607 bin lira, “Engelsiz Özel Eğitim Okullarının” yapımı için ise 16 milyon 768 bin lira kullanıldı.
Engelsiz Yaşam Merkezleri yapımına yönelik fondan 50 milyon 993 bin 791 lira kullanıldı. 

S&Pden Türk bankaları için uyarı

S&Pden Türk bankaları için uyarı
Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu S&P, küresel likidite koşullarının değişiminin Türk bankalarını kırılgan yapabileceğini bildirdi.

S&P, “Türk bankalarının fonlamaları ve varlık kaliteleri risk altında.

Türk bankaları için 2016’da ana riskler fonlamaya ve varlık kalitesi kırılganlığından kaynaklanıyor. Ancak bu iki faktör yakın bir tehdit oluşturmuyor. Gerçek problemler, eğer politika belirsizliği ve dış ortam nedeniyle ekonomik stres ve güvende aşınma ortaya çıkarsa gerçekleşebilirler.

Bankaların dış borçlanmaya bağımlılıklarının artmasıyla birlikte bankacılık sektöründe riskler yükseldi. Varlık kalitesi ekonomik büyümede düşüşe ve jeopolitik gelişmelere karşı kırılgan” değerlendirmesinde bulundu.

Özbek: Burak Yılmaz için teklif almadık

Özbek: Burak Yılmaz için teklif almadık
Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, “Futbolun Zirvesi” adlı toplantı sonrasında kulüple yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Özbek, Burak Yılmaz konusu için “Şu ana kadar Burak Yılmaz için bana mesaj, mektup ya da teklif gelmedi. Hepsi söylenti. Hiçbir teklif almadık. Burak bizim önemli futbolcumuz, ondan kurtulmaya çalışıyoruz gibi gösteriyorlar. Kariyeri için iyi teklif alırsa ‘git’ diyebilirim” açıklamasında bulundu. Sarı-kırmızılı ekibin transfer çalışmaları hakkında da konuşan Özbek, “2014 yılında UEFA ile yaptığımız anlaşma gereği kotayı aşmışız. Transferi bu nedenle durduruyoruz. UEFA harcamalarımızı 2014 anlaşmasına uyarlamamızı ve 10 milyon avrodan fazla zarar etmememizi istiyor” ifadelerini kullandı. 

Back to Top