MHP kongresi 18 Martta 2018de

MHP kongresi 18 Martta 2018de
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Kızılcahamam kampında düzenlediği basın toplantısında konuştu. “Bugüne kadar genel merkezimize olağanüstü kongre talebinde bulunan yasaya ve tüzüğe uygun tarzda imzaları toplanıp gönderilmemiştir. Önümüzdeki günlerde bu uygulanırsa MHP, Siyasi Partiler Yasası ve tüzük çerçevesinde gereğini yapacaktır.

Bu ille de imzalar geçerli kabul edilip olağanüstü kongre yapacağız anlamı taşımaz. Başkalarının imza toplama hakkı kadar parti yönetimi de partiyi kargaşaya, birtakım kırgınlıklara sebebiyet vermeyecek bir anlayış içinde hareket etme görevi vardır” dedi.

Bahçeli, basın toplantısında “MHP’nin kongre süreci 18 Mart 2018 tarihinde olacaktır. Ondan öncesi bizi ilgilendiren bir konu değildir. İmzayı kim ne kadar toplarsa toplasın müracaatı halinde kabulü mümkün olmayacak ve yasal haklarını kullanma yolu da açık olacaktır. Bizimle değil, mahkemelerle haklarını savunmalarını tavsiye ederiz” dedi.

KOBANİ PROVALARI YAPILIYOR

Bahçeli, “Cizre, Silopi ve Sur’da Kobani provaları yapılmaktadır. Kazılan hendeklerin içine bin yıllık kardeşliğin imhasını sağlayacak etnik dinamitler döşenmiştir. İşin daha vehamet yanı bugünlere açılım, çözüm, barış, tavizlerle gelinmesidir. Erdoğan’ın baldıran zehri içecek kadar gözünü kararttığı çözüm süreci hendek olmuş, kahraman mehmetçik ve polislerimizi şehit etmiştir” dedi. 

18 ilde Paralel operasyonu: 46 gözaltı

18 ilde Paralel operasyonu: 46 gözaltı
İzmir merkezli 18 ilde ‘Paralel Devlet Yapılanması’na yönelik operasyon kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 57 şüpheli arasında Fetullah Gülen’in de yer aldığı öğrenildi. Gözaltı sayısı 46’ya yükseldi.

“Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması”nın (FETÖ/PDY) Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki mensuplarını öne çıkarmak için terfi sıralamasındaki rakiplerine yönelik sahte deliller oluşturarak kumpas kurması iddiasıyla ilgili, “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasının soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi ve talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerini kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve TSK’dan tasfiyesini amaçladıkları iddiasıyla İzmir merkezli 18 ilde düzenlenen operasyon kapsamında gözaltına alınanların sayısı 46’ya yükseldi.

Farklı kentlerde gözaltına alınan şüpheliler de İzmir’e getirilmeye başlandı.

Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 57 kişi arasında “bir numaralı şüpheli” olduğu belirtilen Fetullah Gülen’in de yer aldığı öğrenildi.

İzmir merkezli 18 ilde “Paralel Devlet Yapılanması”na yönelik operasyon kapsamında aralarında merkez valileri, mülkiye müfettişi, emniyet müdürü ve polislerin de bulunduğu 57 kişi hakkında gözaltı kararı çıkartılmıştı.

GÖZALTINA ALINANLAR ARASINDA 3 MERKEZ VALİSİ DE VAR

Farklı kentlerde gözaltına alınanlar arasında İzmir’de 10 Kasım 2011-12 Şubat 2014 tarihleri arasında Emniyet Müdürlüğü yapan Ali Bilkay, Organize Suçlardan Sorumlu Emnniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Yüksel Türkav ve Mustafa Çim, İstihbarat Şube Müdürü Memduh Tosun,Organize Suçlar Müdür eski Yardımcısı Taner Aydın, Afyon Polis Okulu Müdürü Müjdat Karagöz, ayrıca halen merkez valisi olarak görev yapan Ahmet Kaya, Mehmet Oduncu, Sadık Altunkaynak, Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen, mülkiye müfettişi Ferda İleri, Personel Müdürü Erkan Değer, Organize büro amirleri Yusuf Uzşen, Yaser Özoğlu ve Asayiş Şube Müdürü Aşkın Çoksever’in de yer aldığı öğrenildi.

Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakaya ise arananlar arasında.

BİR NUMARASI FETHULLAH GÜLEN

Bir numaralı şüphelinin Fethullah Gülen olduğu soruşturma dosyasında, şüphelilerin yalan deliller ürettikleri iddiasının yanı sıra Merkez Valisi Mehmet Oduncu ile halen Eskişehir Vali Yardımcılığı görevini yürüten Mesut Keser’in ise o zaman İçişleri Bakanlığı bilgi işleri Daire Başkanlığı’nda görev yaptıkları ve gizli kişisel verileri, örgüte aktardıkları da ileri sürüldü.

Gözaltına alınanlar Emniyet Müdürlüğü’ne kelepçesiz getirildi.

Zanlıların, “Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasıyla ilgili soruşturmayı yürütürken kanuni yetkileri dışına çıktığı iddia edildi.

İZMİR CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN AÇIKLAMA

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, aralarında bazı merkez valileri, emniyet müdürleri ve mülkiye müfettişinin de bulunduğu, şu ana kadar 44 kişinin gözaltına alındığı operasyona ilişkin bilgi verildi.              

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:    

“Kamuoyunda FETÖ/PDY olarak bilinen örgüte mensup olduğu iddia edilen kişilerin, kamuoyunda İzmir Askeri Casusluk davası olarak bilinen davaya esas teşkil eden soruşturma sürecinde, terör örgütünün yönlendirmesi, talimatları doğrultusunda taraflı ve kasıtlı olarak usulsüzlükler yaptıkları, bu davanın şüphelilerinin kamuoyunda itibarsızlaştırılarak devlet bürokrasisinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden tasfiyesini amaçladıkları yönündeki iddialar, bu yönde ciddi bulgular elde edilmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımız Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca başlatılan soruşturma kapsamında toplanan deliller doğrultusunda haklarında yeterli şüpheye ulaşılan, aralarında üst düzey kamu görevlilerinin de bulunduğu toplam 57 kişiye yönelik gözaltına alınma talimatı verilmiştir. Konuya ilişkin soruşturma devam etmektedir.”

İzmir Askeri Casusluk Davası mağdurları, KOM önünde toplanmaya başladı. Grup ellerinde Türk bayraklarıyla bekliyor.

SANIK AVUKATI: EN VAHŞİ, EN AHLAKSIZ DOSYAYDI

”Askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasının sanık avukatlarından Murat Ergün, “Casusluk dosyası, en vahşi ve ahlaksız dosyaydı” değerlendirmesinde bulundu.                    

”YENİ OPERASYONLAR OLABİLİR”

Soruşturma dosyasının içeriği ile ilgili bilgi alan avukat Ergün, yapacakları açıklamalar ve operasyonu takip sürecinde masumiyet karinesine dikkat edeceklerine vurgu yaparak şunları söyledi:

“İzmir’de devam eden sözde casusluk davasını kurguladığı iddia edilen bir çetenin yapılanmasına yönelik bir operasyon. Bizim müvekillerimiz namuslu şerefli insanlardır. Biz de onların yargılanmaları sırasında hukuk namusumuzu ezdirmedik. Biz herkesin anayasa ve uluslararası sözleşmelerde belirtilen masumiyet karinesine saygılıyız. Bu bizim müvekillerimiz için uygulanmadı. Bu itibarla içeride olan ve olacak kişileri peşinen mahkum etmiyoruz. Davanın özü kumpastır. Yıllar önce bu dava ilk başladığında söylediğimiz buydu. Ama sözümüzü dinletemiyorduk. Bu davalar içinde en ahlaksız olan İzmir davasıdır. İzmir Casusluk Davasında insanların şerefiyle namusuyla itham ettiler. Çete iddialarımızın arkasındayız. Bu çetenin kimler olduğunu bilmiyoruz. Bu çete çökertilmedikçe Türkiye’nin huzura kavuşması mümkün değil. Sadece emniyette yeralmış kişlerle kotarılması da mümkün değil. Başka kurumlara uzanan bağlantıları ve kolları vardır. Yarın kalmaması ve maddi gerçeğin ortaya çıkması için bu soruşturma genişletilmeli, TSK ve yargı içindeki ayaklarının ortaya çıkması gerekmektedir. Dosyada gizlilik var söylediklerimiz yüzde yüz doğrudur diyemem.Anladığım kadarıyla itirafçılar var. Bir takım itirafçıların beyanlarından hareketle düzenlenen bir operasyon. Bunlardan bir tanesi de eski askeri lise öğrencisi. O zamanlar terör örgütünün mensubuymuş. Ve sadece İzmir casusluk değil Balyoz, Poyrazköy, Kafes gibi diğer askeri davaların da çözüleceğinin kanaatindeyim. Bildiğimiz kadarıyla firariler var ve soruşturma genişliyor. Yeni operasyonlar söz konusu olabilir.”

Sanık avukatlarından Nevzat Güleşen de “askeri gizli bilgi ve belge bulundurma” davasında, TSK’da çalışan çok büyük grubun casus olduğu ve bir örgüt kurduklarının iddia edildiğini anımsattı.              

“İddialar o kadar saçma ki örneğin amirallerin, üsteğmenlerin altında çalıştığı söyleniyor” diyen Güleşen, dava dosyasında, “subayların fuhuş yaptıkları, gizli bilgi ve belgeleri para karşılığı çaldığı” gibi çok vahşice, alçakça, yalan ve gerçek dışı isnatların bulunduğunu savundu.              

Güleşen, “Bu nedenle bu dava, şu ana kadar kurulan diğer kumpas davalarından daha da derin bir kumpas. Bunları yapanların, günün birinde cezalandırılmasını bekliyorduk” ifadelerini kullandı.     

MAĞDURLAR EMNİYET BİNASINA GELDİ

Operasyon haberini alan çok sayıda, ‘Gizli Bilgi ve Belge Bulundurma Davası’nda yargılanan kişiler de İzmir Emniyet Müdürlüğü önüne geldi. Ellerinde Türk bayraklarıyla gelen davanın sanıkları ile yakınları İzmir Marşı, Harbiye Marşı’nı çalıp, gözaltındakilerden suçlu olanların adil yargılanmasını istedi.

Bu kişilerden emekli albay Coşkun Başbuğ, “Beni sahte delillerde, 19 müebbet, 5 bin yıl hapis cezası istemiyle yargılıyorlardı. O zaman ‘bunların hesabını vereceksiniz’ dediğimizde hem polisler hem de yargı mensupları, yüzümüze bakıp gülüyorlardı. Şimdi yaptıkları usulsüzlüklerini hesabını verecekler” dedi.

*Ankara’da 5 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 5 kişinin mülkiye müfettişi olduğu öğrenildi.

* Zonguldak’ta polis memurları G.G. ve C.Y. yakalandı.

* Trabzon’da bir polis gözaltına alındı.

* Elazığ’da 4. sınıf emniyet müdürü gözaltına alındı.

* Eskişehir Vali Yardımcısı Mesut Kesen de Eskişehir’deki lojmanında gözaltına alındı. Vali Yardımcısı Mesut Kesen’in Eskişehir’de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı, İl AB Daimi Temas Noktası, AB Proje Geliştirme ve Koordinasyon Merkezi, Maliye Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı kuruluşlardan sorumlu olduğu belirtildi.

* Van’da 1 başkomiser ve 1 polis memuru gözaltına alındı.

* Erzurum’da 2 komiser yardımcısı gözaltına alındı.

* Aksaray’da biri şube müdürü 2 polis gözaltına alındı.

* Diyarbakır’da bir polis gözaltına alındı.

* Antalya’da bir komiser yardımcısı gözaltına alındı.

* Kütahya’da bir polis memurunun gözaltına alındığı bildirildi.

Back to Top