Category Archives : Ekonomi

Dolar 26900 seviyesine kadar yükseldi

Dolar 26900 seviyesine kadar yükseldi
Doların küresel bazda değer kazancı ile Türkiye piyasalarının resmi tatil nedeniyle kapalı olduğu Perşembe günü öğle saatlerine göre TL de dolar karşısında değer kaybı ile güne başladı. Dolar, Türk Lirası karşısında 2,69 seviyesini bile gördü. Reuters haber ajansı, Suruç’taki patlamanın TL’deki değer kaybını hızlandırdığını belirtti.

16 Temmuz Perşembe günü 2.65’in hemen altında işlem gören dolar/TL bu sabah 08.58’de 2.6585/2.6600 seviyesinde işlem gördü.

Dolar/TL,  12.36 itibariyle 2,6900 seviyesine kadar yükseldi. 

Geçen hafta Perşembe günü 2.77’in hemen altında işlem gören sepet bazında TL aynı saatte güne 2.7683/2.7703, 2.89’un hemen altında işlem gören euro/TL ise 2.8781/2.8805 seviyesindeydi.

Bankacılar Türkiye piyasalarının resmi tatilde olduğu dönemde TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesine karşın ABD’den gelen güçlü verilerin desteğiyle parite etkisi nedeniyle euro karşısında değer kazandığına dikkat çektiler.

Yunanistan’ın euro bölgesinden ayrılacağı endişelerinin yatışmasıyla birlikte finans piyasalarının gündemi doların değerini destekleyen ABD ekonomisinin güçlü performansına çevrildi.
Dolar, ABD’de geçen hafta açıklanan güçlü enflasyon ve konut piyasası verilerinin ardından Fed’in önümüzdeki aylarda faiz artıracağı beklentisiyle başlıca para birimleri sepeti karşısında üç ayın en yüksek seviyesinde bulunuyor.

Geçen hafta yüzde 1.9 yükselen dolar endeksi bugün 98.061’e kadar yükselerek 23 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra yüzde 0.15 artıda 98.011’de seyrediyor.

Ortak para birimi Euro, Yunanistan’ın Euro Bölgesi’nden çıkacağı endişelerini bir süreliğine yatıştıran mali yardım anlaşmasına rağmen baskı altında bulunuyor.

Ramazan Bayramı öncesi 1.09’un üzerinde işlem gören ve bugün bir ara iki ayın en düşük seviyesi olan 1.08205’e kadar gerileyen Euro, 1.08240 ile yatay seyrediyor. Euro’nun Mayıs ayında gördüğü 1.0819 düzeyini aşağı yönlü kırması halinde Nisan ayındaki 1.0521 dip seviyesini hedefleyebileceği belirtiliyor.

HÜRRİYET

Ucuz Yunan tatili bitiyor: KDV %23e çıktı

Ucuz Yunan tatili bitiyor: KDV %23e çıktı
Yunanistan’da ürün ve hizmetlerde katma değer vergisi yüzde 13’ten yüzde 23’e çıkıyor. Bu vergi zammı, yeni yardım paketi için müzakerelerin ön şartlarından biriydi. Taverna ve barlarda servis edilen içki ve yemeklerde yüzde 23’lük KDV uygulanacak. Taze ya da dondurulmuş et, balık, kahve, çay, meyve suyu, yumurta, şeker, kakao, pirinç, un, süt ürünleri, dondurma, yumurta ve tuvalet kağıdı zamlı ürünler arasında.

Yunan ekonomi gazetelerine göre katma değer vergisine yapılan zam sayesinde devlet yıl sonuna kadar 800 milyon euroluk gelir elde edecek.

‘AVRUPA HÜKÜMETİ’

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Hollande, “Eski AB Komisyonu Başkanı Delors’un ‘euro bölgesi hükümeti’ fikrini yeniden teklif ettim. Bu hükümete özel bütçe ayrılmalı” dedi.

Kimse eurodan çıkmak istemedi

Avrupa’da ortak bir para birimini paylaşmanın 19 ülkenin çıkarları gereği yaptığı bir tercih olduğunu vurgulayan Hollande, hiçbir ülke hükümetinin 15 yıldır eurodan çıkma gibi bir girişimde bulunmadığını hatırlattı.

MİLLİYET

THY Şanlıurfa uçuşlarına zam mı yaptı?

THY Şanlıurfa uçuşlarına zam mı yaptı?
Türk Hava Yolları (THY), Şanlıurfa Suruç’ta saldırı sonrası bugün yapılan Şanlıurfa seferlerinde yer kalmadığı ve yarınki uçakların biletlerinin ise zamlı olarak satışa sunulduğu iddialarına ilişkin bir açıklama yaptı.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç yarın yapılacak Şanlıurfa seferlerinin gidiş dönüş bilet fiyatlarının 200 TL olacağını söyledi.

Türk Hava Yolları Basın Müşaviri Ali Genç Twitter adresi üzerinden yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Türk Hava Yolları’nın iç hat bilet fiyatları internet satışları için en üst seviye 309 TL’dir. THY, tüm havayollarında olduğu gibi bilet satışları için gelir yönetimi modeli kullanır, doluluk arttıkça fiyatlar otomatik olarak yükselir. İstanbul-Urfa için Ankara üzerinden yapılacak uçuşları birleştirerek pahalı bilet satışı yapıyor ifadesi doğru bir yaklaşım değildir. İki ayrı uçuş için belirlenen fiyat kullanılarak ‘THY fırsatçılık yapıyor’ denilmesi büyük haksızlıktır” dedi.

ŞANLIURFA’YA EK SEFER

Şanlıurfa Suruç’ta yapılan saldırı sonrası kente gitmek isteyen yolcuların yoğun talebi sonrası THY’nin ek sefer çalışmaları yaptığının altını çizen Ali Genç, “Yoğun yaz sezonu nedeniyle doluluk yüksek olduğu bir dönemde yaşanılan üzücü olay sonrası Urfa’ya gitmek için ilave sefer konulması çalışmaları yürütülmektedir. Ayrıca bu gece yapılan seferin uçağı daha büyük kapasiteli uçakla değiştirilerek ilave yer sağlanmıştır. Bu gece açılan kapasite ve yarın konulacak ilave sefer için gidiş dönüş bilet fiyatı 200 TL olarak belirlenmiştir” dedi.

Cumhuriyet Gazetesi: Sorumlu AK Partidir

Cumhuriyet Gazetesi: Sorumlu AK Partidir
Cumhuriyet gazetesi, dün Suruç’ta gerçekleşen ve 32 kişinin hayatını kaybettiği katliamın ardından bugün yayımlanan başyazıda, Türkiye’nin Suriye politikasını değiştirmesi gerektiğini söyledi.

“Suriye politikasını baştan sona değiştirmenin vaktidir” ifadelerine yer verilen başyazıda, dünkü saldırının hedefinin “Kardeşlik” olduğu belirtildi.

İşte okurlarının katliamın sorumlularını iyi bildiğine dikkat çeken Cumhuriyet gazetesinin bugünkü başyazısı

“Ve komşudaki savaş, dün en kanlı yüzüyle Türkiye’ye giriş yaptı. Girerken de Kobani’ye yardıma koşan gençlere kıydı.

Hedef belli: Kardeşlik.

Eylem belli: Kalleşlik.

Sorumlulara gelince…

Cumhuriyet okuru onları iyi biliyor. Çünkü bu gazete aylardır IŞİD’e taşınan silahın, mühimmatın, saldırganın haberlerini yapıyor; Hükümetin MİT eliyle IŞİD’i nasıl beslediğini, desteklediğini belgeliyor; bunu yaptığı için tehditlere, suçlamalara, davalara muhatap oluyor.

Cilvegözü’nde, Reyhanlı’da, Niğde’de ve en son Diyarbakır’da saldırganları kollayan iktidar, Suruç’u hazırlamıştır.

Dünkü saldırı, AKP-IŞİD suç ortaklığının kanlı meyvesidir; açık bir savaş davetiyesidir.

Korktuğumuz buydu:

Beslenen karga, gözümüzü oydu.

Suriye politikasını baştan sona değiştirmenin vaktidir.”

Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran haber

Milyonlarca emekliyi heyecanlandıran haber
Yaklaşık 10.9 milyon emekliye promosyon yeniden gündemde. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bankalarla görüşme trafiğine yeniden başlaması, memur- Sen’in de promosyonu toplu sözleşme masasına taşıyacağını açıklaması, emeklileri heyecanlandırdı. Meraklı bekleyiş içerisine giren emekliler, bu kez bankalarla uzlaşmanın sağlanmasını ve iyi bir rakamda anlaşılmasını istiyor. Emekliler için yapılacak anlaşmanın da memurlarınki gibi olması bekleniyor.

Bankalar, maaş ödemesini yaptıkları kamu personeli için kurum ve kuruluşlara belli oranlarda ödeme yapıyor. Tutar, kurumlarla bankalar arasındaki anlaşmalarla belirlense de; genel olarak anlaşılan dönem için (1-3 yıl) brüt maaşın yüzde 60’ı ödeniyor. Memurlara uygulanan sisteme göre, ortalama bin 500 lira maaşı olan bir emekliye ödenecek promosyon miktarı 900 lirayı bulacak. Bu para aylara bölünüp ödenebildiği gibi, toplu olarak da verilebiliyor. Bu, tamamen bankayla yapılan anlaşmayla belirleniyor. Çalışma Bakanlığı eğer bankalarla anlaşmaya varırsa, emekliler her dönem için ortalama 900 lira ek gelir sağlayacak. Para toplu olarak da aya bölünerek de verilebilecek.

BANKALAR KÂR EDİYOR

Bankalar, promosyona nazlanırken; maaşını kendi şubelerine taşıyan emeklilere faizsiz kredi, altın, puan gibi hediyeler veriyor. SGK, emeklilerin maaşlarını ödeme gününden önce bankalara yolluyor. Bu sayede bankalar, toplu paraları maaş gününe kadar işletiyor. Bankamatiklerde tanımlanan ödeme limitleri (10 TL) nedeniyle de emekli maaşları bankalar için önemli bir kaynak oluyor. Bankalar emeklilerden faiz ve hizmet geliri de kazanıyor.

MİLLİYET

Next Page »
Back to Top